Д-р Чавдар Банков завършва медицина преди 30 години, след което специализира дерматология и венерология. Има дългогодишна и успешна практика в областта и като част от екипа на клиника Хигия NV, д-р Банков даде своите съвети към пациентите как да пазят кожите си на прага на летния сезон.
- Др Банков, ако веднъж годишно посещаваме дерматолога, това достатъчно ли е за нашата здравна профилактика?
- Абсолютно достатъчно е с профилактична цел. Ако се открие някаква патологична или подозрителна находка, тогава се изисква почесто проследяване, изследване или лечение.
- А кое е изследването, което трябва да си направим?
- Дерматоскопията, е найдетайлният оглед на кожата, който дава представа за състоянието й.
- Какво представлява дерматоскопията?
- Ако разгледаме значението на съставните й части (от гръцки – дерма кожа, през латински –дермис; от гръцки – скопео оглеждам), дерматоскопията означава оглед на кожата. В наши дни, по цял свят, това се прави със съвременен уред – дерматоскоп. Той позволява кожните образования да се огледат с голяма разделителна способност и голямо увеличение. Например, ако оглеждаме едно кожно образование с обикновена лупа, ще видим структурата му с до 5 пъти увеличение, докато с дерматоскопа увеличението започва от 20 пъти и стига до 200 пъти, в зависмост от типа и модела дерматоскоп. Лично аз предпочитам да работя с видеодерматоскоп, който освен голямо увеличение и добра резолюция, позволява заснемане и запазване на изображенията, а това е полезно при необходимост от сравнение при повторна дерматоскопия след време. Дерматоскопията е първично, неинвазивно изследване, доказано полезно и много често използвано. С него се изследват найчесто кожните образувания, които са видимо по-пигментирани от околната кожа, обикновено са доброкачествени, и които популярно са наричани с българската дума „бенка”. Освен бенките, разбира се, изследването се прилага при кожни образувания и заболявания от различно естество. Ако с помощтта на дерматоскопията категорично се установят патологични кожни образувания, или възникнат основателни подозрения за такива, тогава на пациентите се препоръчват допълнителни високоспециализирани изследвания.
- А, в какъв период на годината е найподходящо да се прегледаме при дерматолог – преди или след лятната ни почивка?
- Лично аз препоръчвам пациентите, които имат пигментни образования, да дойдат след края на летния сезон. През лятото, кожата поема наймного ултравиолетово лъчение, особено след активно излагане на слънце, и всички пигментирани образувания стават още по-видими. Разбира се, ако човек забележи нещо притеснително например, бенките да променят големината, цвета или релефа си за пократък период от време – няколко месеца или няколко седмици, тогава трябва да се прегледат своевременно, независимо от сезона.
- Статистиката сочи, че злокачествените кожни заболявания зачестяват. Достатъчна превенция за кожата ли е да се използва слънцезащитен крем с 50ти фактор за плажа?
- Не, не е достатъчна защита. Твърдо и категорично! Това не е само мое мнение, и ако погледнете в съвременните европейски и световни гайдлайни (ръководства), ще срещнете същите препоръки. Колкото и да е добър един слънцезащитен продукт – крем или лосион, висок фактор на защита, той не може да ви предпази самостоятелно повече от два часа. Дори и постоянно да мажете, пак не сте защитени на 100 процента. Слънцезащитните продукти имат своето значение, но трябва да се ползват в комбинация с физични прегради – чадър, дреха, шапка, които в найголяма степен могат да защитят кожата.
- Освен това, бих посъветвал хората със светъл тип кожа, и особено децата, да избягват пряко излагане на слънце, когато то е найсилно през деня – от 11 ч. до 16ч. Преди няколко десетилетия, хората се излагаха много често на слънце, водени от тогавашните препоръки за лечебното и профилактично му въздействие. В резултат, слънчевите изгаряния бяха обичайни, а така в годините се постига особено неприятен кумулативен ефект. Доказано е, че УВслънчева радиация заема челно място по отношение възникването и стимулирането на злокачествени кожни образувания. Затова, слънчевото изгаряне трябва да се избягва при всяка възможност, дори и това да не ни се нрави, когато сме на плажа например. Трябва да щадим кожата и да не й причиняваме излишни проблеми. Правилното поведение е да добием тен внимателно, с постепенно излагане на слънце, с използване на различни слънцезащитни средства.
Хигия NV приветства в екипа си Д-р Чавдарр Банков, дерматовенеролог
(приемни часове всеки вторник от 9:30 до 12:00)